Każdy z nas posiada potencjał do rozwoju i możliwość efektywnego funkcjonowania. To czego nam potrzeba to świadomości tego, co dzieje się w nas samych oraz w naszym otoczeniu.

Psychoterapia pomaga obejrzeć trudności i poradzić sobie z nimi w innym niż zwyczajowy, utarty sposób. Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Symptomy, które mogą sygnalizować taką potrzebę, czy konieczność:

1. Zaburzenia lękowe (budzisz się z lękiem, lęk nie pozwala Ci spać, uporczywe myśli rządzą Twoją głową, często odczuwasz objawy somatyczne takie jak nadpotliwość, kołatanie serca, objawy jelitowe, wycofujesz się z działania, nie rozwijasz się, nie podejmujesz spontanicznych relacji z ludźmi).

2. Objawy depresji (masz mało energii, czujesz pustkę wewnątrz siebie, czujesz jakbyś miał „kilka wersji siebie”, jesteś przewlekle zmęczony, źle sypiasz, masz problemy z koncentracją).

3. Trudności w relacjach (często czujesz lęk przed byciem odrzuconym, masz niestabilne relacje z najbliższymi, często popadasz w konflikty, masz zbyt intensywne lub zbyt chłodne relacje z ludźmi, czujesz się osamotniony nawet wśród najbliższych, poczucie bycia niezrozumianym lub odrzucanym, niechcianym).

4. Niskie poczucie własnej wartości (często czujesz się winny, czy niezadowolony z siebie, jesteś bardzo wrażliwy na krytykę, łatwo tracisz wiarę w siebie, czujesz się bezwartościowy i gorszy od innych, porównujesz się do innych osób i najczęściej wypadasz gorzej);

5. Uzależnienia (od pracy, od perfekcjonizmu, od pornografii, od używek).

5. Zaburzenia odżywiania.

6. Fobie.

7. Dolegliwości o podłożu psychosomatycznym (doświadczasz powtarzających się dolegliwości typowo fizycznych – bólów głowy, uczucia swędzenia, mdłości, bólów brzucha, biegunki; nadmiernie koncentrujesz się na swoim zdrowiu, potrzebujesz badać się i odwiedzać lekarza przy najmniejszych symptomach chorobowych, objawy nie znajdują potwierdzenia w wynikach badań).

8. Przedłużający się smutek po stracie bliskiej osoby.

9. Kryzys życiowy (rozwód, choroba/ śmierć bliskiej osoby, poronienia, wypadki komunikacyjne, utrata pracy, mobbing w pracy).

Niekiedy króluje jeszcze stereotyp, że zawody zaczynające się od „psy” są ukierunkowane na „pomoc wariatom”. W związku z tym, mimo niepokojących objawów nie udajemy się do specjalisty, bo „nie jest tak źle”. Często do psychoterapeuty kieruje nas lekarz psychiatra/ lekarz pierwszego kontaktu lub psycholog. W zdecydowanej większości jednak sami odczuwamy potrzebę pomocy i pozwalamy sobie z niej skorzystać.

Samopoczucie psychiczne jest tak samo istotne jak inne obszary zdrowia i życia. Wpływają bowiem na naszą regulację, nastrój, motywację i relacje.

Kryzysów doświadczają wszyscy. I czasami potrafimy poradzić sobie sami, a czasami potrzeba nam profesjonalnego wsparcia. Z pewnością czytając listę, zauważasz u siebie różne objawy. I to jest w porządku, pod warunkiem, że nie trwają długo, nie są nadmiernie nasilone, nie dominują nas.

O tym, w jaki sposób psychoterapia pomaga sobie radzić z różnymi obszarami trudności przeczytasz tu.

Umów się na wizytę