Poniżej najczęstsze pytania z gabinetu. Odpowiedzi nie dotyczą „psychoterapii w ogóle”, a psychoterapii w nurcie gestalt (różnice między nurtami tutaj).

Czym się różni psychoterapia od innej formy pomocy, np. konsultacji?

Psychoterapia jest formą wsparcia ukierunkowaną na konkretne cele, prowadzona wg określonych zasad (tzw kontraktu). Kontrakt ustala- cel pracy (po czym poznasz, że już koniec), częstotliwość spotkań (najczęściej raz w tyg), wysokość opłat, zasady odwoływania sesji, formy kontaktowania się między sesjami.

Czy da się ustalić czas trwania terapii?

Tak i nie. Możemy się umówić na pracę określoną w czasie (np. 2 miesiące), wówczas jest to terapia krótkoterminowa. Po tym czasie, albo decydujesz się na dalszą pracę, albo uznajesz, że tyle Ci wystarczy.

Najczęściej jednak, gdy ktoś decyduje się na terapię, wie już, że problem sięga głęboko i doraźne sposoby radzenia sobie, zawiodły. Wtedy umawiamy się na pracę nieokreśloną w czasie trwania.

Czy kontrakt oznacza, że nie mogę zrezygnować z terapii?

Absolutnie nie. Byłoby to sprzeczne z tym, że wolność jest podstawowym prawem każdego człowieka. Możesz zrezygnować kiedy chcesz i wobec mnie nie ponosisz żadnej odpowiedzialności (opłat, kary itd.).

Czy jeśli zdecyduję się na terapię, to czy później będzie mógł do Pani przyjść mój mąż/ żona/ dziecko?

Nie. Żeby móc udzielać skutecznej pomocy mogę być zaangażowana w proces psychoterapeutyczny tylko jednej z osób. Oznacza to, że nie przyjmuję w terapię osób bliskich tych, którzy już na nią uczęszczają. Służy to dobru osoby i jej pracy. Sytuacji nie zmienia fakt zakończenia procesu.

Dlaczego tak ważna jest punktualność i nie mogę być więcej niż 5 minut przed sesją?

Z kilku powodów. Pierwszy dotyczy troski o jak największą anonimowość osób korzystających z Pracowni Psychoterapii (wyeliminowanie mijania się). Drugi dotyczy moich własnych potrzeb- żeby być pomocną, potrzebuję przerwy i odpoczynku. Sesje zaczynają się planowo i trwają 50 minut.

Czy na sesję muszę być jakoś specjalnie przygotowany?

Ważne, żebyś chciał/a podjąć wysiłek pracy. Temat sesji często klaruje się spontanicznie, zdarza się, że jest inny niż ten zaplanowany. W związku z tym, nie potrzeba specjalnego przygotowania.

Kto zaczyna rozmowę w gabinecie?

Ty. Nie narzucam tematów sesji. Ważne jest dla mnie, byś mówił/a o tym, co bliskie Twoim przeżyciom teraz lub ważne w Twojej aktualnej codzienności. Możesz się dzielić myślami, wspomnieniami, snami, bieżącymi wydarzeniami. Na wszystko jest miejsce. Później, wspólnie postaramy się wyłonić istotę tego, czego potrzebujesz.

Czy jest jakiś najlepszy wiek na psychoterapię?

Każdy czas jest dobry, by zmienić jakość swojego życia. W Pracowni pracuję z młodymi dorosłymi od 17 roku życia. Górnej granicy nie ma.

Co psychoterapia zmieni w moim życiu?

Percepcję siebie samego. Spojrzysz na siebie ze zrozumieniem, uważnością. Będziesz potrafił/a wyważyć oczekiwania i odpuszczanie. Nauczysz się rozpoznawać swoje potrzeby, a w konsekwencji troszczyć o siebie. Przestaniesz walczyć, nabierzesz sił.

Czy nie uzależnię się od terapeuty?

Terapeuta stanie się dla Ciebie ważny, ale w procesie terapii istotny jest także aspekt straty i pożegnań. Kiedy będziemy mieli się rozstać, będziesz na to gotowy/a.

Czy terapeuta może nie przyjąć mnie na terapię?

Może. Dzieje się tak wówczas, gdy istnieją przeciwwskazania do jej rozpoczęcia, kiedy w terapii u tego samego terapeuty jest inna Ci bliska osoba, kiedy występuje potrzeba konsultacji z innym specjalistą, kiedy nie masz motywacji do pracy (przychodzisz delegowany lub potrzebujesz terapii do osiągnięcia jakiegoś zewnętrznego celu- zaświadczenia itd). Czasami przeszkodę stanowi też nieregularny tryb życia/ pracy (wówczas systematyczny udział w sesjach nie jest możliwy).

Jakie są przeciwskazania do psychoterapii?

W moim gabinecie następujące: aktywna psychoza (np. schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, paranoja), aktywne uzależnienie (zalecana jest w pierwszej kolejności terapia uzależnień), niepełnosprawność intelektualna uniemożliwiająca refleksję i autorefleksję będącą podstawą procesu terapii.

W jaki sposób Pracownia Psychoterapii dba o moją dyskrecję?

Ściany gabinetu są izolowane materiałami akustycznymi, w poczekalni znajduje się „szumidło” eliminujące dźwięki z pokojów pracy. Dokumentacja jest szyfrowana, w gabinecie obowiązują zasady zgodne z RODO. W pracy kieruję się zasadami etyki zawodowej.

Jakie są zasady płatności?

Płatności za sesję można dokonać gotówką po spotkaniu lub przelewem (za cały miesiąc z góry bądź przed każdym spotkaniem). Numer konta znajduje się w zakładce „kontakt”. Nie można płacić kartą.

Jesli macie inne pytania, zapraszam do skorzystania z formularza, w zakładce kontakt. Chętnie odpowiem.

Umów się na wizytę